Jump to content

Folyékony vizet találtak a tudósok a Marson

2015. 09. 29. 10:00

A folyékony víz jelenlétét immár nem csak feltételezzük a Marsról -  a NASA-nak sikerült bizonyítania az elméletet, tette közzé tegnap a New York Times. A tudósok a feledezést a hidratált sóknak köszönhetik a Mars felszínén, melyeket formákat csakis a folyékony víz hozhatta létre.

A kutatók emellett arra is rájöttek, hogy a folyékony víz sokkal nagyobb tömegben van jelen a Marson, mint gondoltuk. Alfred S. McEwan, az arizonai egyetem professzora, az idegen bolygók geológiájának szakértője vette észre először a jeleket a NASA Mars Reconnaissance Orbiterének képei alapján. A „rekurzív lejtő vonalak” (R.S.L.s) felfedezésére 2011-ben került sor kanyonok és kráterek mentén, melyek évszakonként nyúltak. A tudósok eredetileg is sejtették, hogy a jelenség kialakulásában a víz is szerepet játszik, ám a hidratált sók szolgáltak végül perdöntő bizonyítékkal a kérdésben.

Hogyan maradhat a víz mégis folyékony a vörös bolygón, ahol a hőmérséklet átlagosan -56 Celsius fok? Ahogy a Földön, a vízben oldott sók változtatják meg annak fagyáspontját, így alacsonyabb hőmérsékleten is előfordul folyékony víz. Emellett az sem elhanyagolható tényező, hogy a Mars egyelítője környékén nyáron akár +21 fok is előfordul.

Mit jelent ez a marsi élet szampontjából? A vizek jórésze a NASA asztrobiológusa, Christopher P. McKay szerint túlzottan sós ahhoz, hogy abban keresgélni legyen érdemes, ám idővel a kevésbé koncentrált folyamokban egy sterilizált egység elkezdhet primitív életformák után kutatni. A felfedezés tehát valószínűleg a jövendő Mars-küldetéseknek is ad néhány megvizsgálni való területet.

Forrás és fotó: engadget.com
Írta: Ambróz Nóra